To takie proste!
Gminne Przedszkole w Lisiej Górze
Strona głowna  /  Biblioteczka poleca
Biblioteczka poleca
           W obecnych czasach wychowywanie dzieci staje się coraz większym wyzwaniem dla rodziców i nauczycieli. Z pojawiającymi się w procesie wychowania trudnościami czasem rodzicom trudno sobie radzić samodzielnie. Dobra wola, dobre chęci rodziców okazują się niewystarczające – rodzice dziś potrzebują wiedzy na temat rozwoju dzieci oraz sposobów rozwiązywania pojawiających się trudności.   Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców Przedszkole w Lisiej Górze udostępnia księgozbiór dotyczący: rozwoju dzieci, problemów pojawiających się w wychowaniu dzieci oraz literaturę rozwijającą kompetencje wychowawcze rodziców.
        
                Literatura zebrana w bibliotece przedszkolnej może dawać rozwiązania konkretnych trudności, ale też inspirować, zachęcać do skutecznych działań wychowawczych, poszerzać rodzicielskie kompetencje wychowawcze.
 
                 Do biblioteki przedszkolnej zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7-16. Mieści się ona w grupie 6 - latków „Sowy mądre głowy” ( oddz. V),  opiekunem jest Pani Anna Nowak.

 

 

Biblioteczka poleca:

 

„Mały tyran”, Janina Prokop

 

Jak kochać i wymagać, sprzyjać twórczości i ograniczać? Jest to książka przede wszystkim dla rodziców, którym dzieci wchodzą na głowę oraz dla psychoterapeutów, którzy próbują im pomóc.

 

„Próbowałam już wszystkiego”, Isabelle Filliozat

 

Jeśli sądzisz, że próbowałaś/łeś już wszystkiego, a mimo to nadal nie wiesz, w jaki sposób poradzić sobie z niegrzecznym, wrzeszczącym wniebogłosy dzieckiem, sięgnij po ten wyjątkowy, przejrzysty poradnik – rozwiązania problemów wychowawczych są o wiele prostsze, niż myślisz. 

 

„Dzieci potrzebują ciszy”, Andrea Erkert

 

Zabawy relaksacyjne na wiosnę, lato, jesień i zimę. Zabawy na ożywienie zmysłów i ćwiczenia relaksacyjne mają pomóc dzieciom: zmniejszyć stres i agresję wyostrzyć spostrzeganie nauczyć ciszy i koncentracji przy wykonywaniu zadania. 120 przedstawionych w książce zabaw na wyciszenie i spostrzeganie daje wychowawcom w przedszkolach oraz rodzicom materiały i pomysły, które można wykorzystać w ciągu całego roku.

 

„Trening koncentracji” Iwona Sikorska

 

Książka zawiera sposoby stymulacji poznawczych zdolności strategicznych – uwagi i pamięci. Jest skierowana do psychologów, pedagogów, nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych a także rodziców. Prezentuje propozycje zabaw i ćwiczeń wielokrotnie sprawdzonych przez autorkę w czasie spotkań treningowych i sesji terapeutycznych. Zaproponowane zabawy mają również funkcję diagnostyczną, pozwalają na dostrzeżenie trudności dziecka w określonym obszarze jego rozwoju.

 

„Bufory stresu”, Iwona Sikorska

 

Bufory stresu to publikacja skierowana przede wszystkim do nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych oraz rodziców. Prezentuje przykłady gier i ćwiczeń rozwijających u dziecka:

-inteligencję emocjonalną

-kreatywność

-umiejętność rozwiązywania problemów

 

 

Ratajek, Zdzisław. Red. „Z zagadnień wychowania i kształcenia dzieci 6[sześcio]-   letnich”: praca zbiorowa

 

Aby móc różnicować proces kształcenia i wychowania przedszkolaków w zależności od ich potrzeb i możliwości, trzeba najpierw owe potrzeby i możliwości dokładnie poznać.

W wieku przedszkolnym dzieci są ciekawe świata, chętnie wypróbowują nowe możliwości, szukają swoich ścieżek. Zadaniem dorosłych jest stwarzanie im przestrzeni dla wyzwalania indywidualnego potencjału.  Drodzy rodzice pozwólmy dzieciom na więcej swobody i inspirujmy do eksperymentowania, poznawania i sprawdzania siebie oraz swoich możliwości.

 

„Wczesna interwencja terapeutyczna”, Jagoda Cieszyńska i Marta Korendo

 

Książka przeznaczona jest dla terapeutów, logopedów, pedagogów, nauczycieli przedszkoli, rodziców i opiekunów dzieci zdrowych oraz dzieci z różnymi zaburzeniami rozwojowymi. Opisuje w sposób przystępny wszystkie sfery rozwojowe dzieci od pierwszego miesiąca do zakończenia szóstego roku życia (tj. motoryka, spostrzeganie wzrokowe, słuchowe, mowa, zabawa, także rozwój społeczny). Podaje wiele przykładów ćwiczeń stymulujących dla każdego etapu rozwojowego. Dodatkowo posiada rozdział zawierający wskazówki dotyczące wczesnej nauki czytania. Autorki są terapeutkami z wieloletnim doświadczeniem zdobytym w pracy z dziećmi z zaburzeniami rozwoju mowy oraz z różnorodnymi zespołami chorobowymi.

 

„Wychowanie w duchu wartości. Wchodzenie w świat (3-7 lat)”Diane Tillman – Diana Hsu

 

WCHODZENIE W ŚWIAT ukierunkowuje pracę nauczyciela (pedagoga, wychowawcy) z dziećmi w wieku 3-7 lat.  Prezentuje serię lekcji (zajęć), na których poprzez stosowne zadania i ćwiczenia - skoncentrowane na tematach: pokój, szacunek, miłość, odpowiedzialność, szczęście, współpraca, uczciwość, skromność, tolerancja, prostota, wspólnota - następuje przyswajanie wiedzy, uczenie się współdziałania, pracy w grupie, wyrażania uczuć. Na każdy z cykli tematycznych (modułów) przewidziano szereg lekcji (dwudziestominutowych), które należy przeprowadzać w określonym porządku, z potrzebną modyfikacją treści i form zależnie od wieku i możliwości uczestników. Proponowane ćwiczenia i zadania dla dzieci uruchamiają ich wyobrażnię, skłaniają do twórczości i ekspresji artystycznej (rysowanie, malowanie, śpiew, taniec).

 

CIEKAWOŚĆ ŚWIATA – O pamięci i twórczości małego dziecka, Kamila Jankowiak-Siuda, Marta Komorowska
 
Treści poruszane w książce dotyczą wspomagania rozwoju poznawczego dziecka, czyli wszystkiego, co wiązać się może ze zdolnościami intelektualnymi, pamięcią, koncentracją uwagi i twórczością. Zaprezentowana jest tu wiedza psychologiczna z zakresu uczenia się i rozwoju małych dzieci, a także badania neurobiologiczne nad rozwojem mózgu oraz badania z genetyki zachowania. Książeczka jest podzielona na trzy rozdziały, a każdy z nich składa się z części teoretycznej i zaleceń praktycznych. W pierwszym rozdziale przedstawiono wspomaganie rozwoju inteligencji dziecka, w drugim – wspomaganie kreatywności, a w trzecim – pamięci. Podrozdziały zawierają wiele praktycznych przykładów zabaw i pomysłów na konstruktywne spędzanie czasu z małym dzieckiem. Ponadto mają ramki, w których zawarte są wskazówki do pracy z dzieckiem.


Książkę polecamy w szczególności rodzicom, psychologom, pedagogom i wszystkim, którzy zajmują się lub pracują z dziećmi w wieku 2–7 lat.

 

„Co nam mówią rysunki dzieci”, Nora Rodriguez

Pokaż mi, co rysujesz, a powiem ci, co się dzieje w twoim wnętrzu...

Za pośrednictwem rysunków dziecko pokazuje, jakie jest. Nawet wtedy, gdy rysuje wyłącznie po to,
by sprawić komuś radość, pokazuje, co tak naprawdę dzieje się w jego wnętrzu.
Rysunek to doskonały kanał komunikacji, dzięki któremu możemy lepiej poznać nasze dziecko i odkryć jego potrzeby, dowiedzieć się, w jaki sposób pomóc mu sprostać wyzwaniom i jak wspierać je w radzeniu sobie z trudnościami czekającymi na nie na każdym etapie rozwoju.
Chcąc lepiej zrozumieć opowieść ukrytą w rysunku dziecka, warto zapoznać się ze wskazówkami cenionej pedagog, Nory Rodríguez. Dzięki jej sugestiom rodzice i wychowawcy nauczą się „słuchać” słów, których dzieci nigdy nie wypowiadają.

 

„Gry i zabawy przeciwko agresji”, Rosemarie Portmann

 

Ponad 150 zabaw i ćwiczeń interakcyjnych, zawartych w tej książce, stanowi łatwą do zastosowania metodę zapoczątkowania procesów konstruktywnego przezwyciężania złości i agresji. Dzięki nim dzieci i młodzież mogą nauczyć się akceptować i wyrażać swoje uczucia, lepiej rozumieć siebie i innych oraz przy poszanowaniu wzajemnych racji dochodzić do satysfakcjonujących kompromisów.

 

„Pracuję z sześciolatkiem”, Elżbieta Waszkiewicz

 

Zeszyt ćwiczeń, który zawiera gry i zabawy umysłowe dla dzieci. Wychowanie Przedszkolne

 

„Bajki pomagają dzieciom”, Cornelia Nitsch

 

Opowieści które uzdrawiają, pocieszają i dodają odwagi. Książka dla tych dzieci, które borykają się z problemami i dla tych, które po prostu lubią ciekawe opowieści. Książka nie rozwiązuje problemów, nie jest gotową receptą na dziecięce lęki, ale pomaga w oswojeniu i załagodzeniu wszelkich nowych, czasami brutalnych doznań - śmierć bliskiej osoby, brak akceptacji u rówieśników - z którymi nawet My dorośli mamy problem. Na zakończenie każdego opowiadania, są dodane wskazówki dla rodziców, które są bardzo pomocne.

 

 

„Od dziewięciolatka do jedenastolatka”, Dora Lush, Jonathan Bradley, Eileen Orford

 

Psychologowie dziecięcy o psychice nastolatków i sposobach postępowania.
Stosunki w domu między rodzicami a dzieckiem stają się równie skomplikowane. Dziesięciolatka, który wypróbowuje nowe rodzaje przyjaźni i nowe dla niego zasady, trzeba przygotować na możliwe rozczarowania. Wymaga to ze strony rodziców wyczucia i delikatności, a wyniki takiej pracy z dzieckiem są często zaskakujące, zwłaszcza że rodzice odczuwają wielką chęć ochrony dziesięciolatka przed krzywdą. Próby zaprzyjaźnienia się z dzieckiem i narzucanie mu ochrony mogą zostać potraktowane z wrogością. Rodzice powinni zdać sobie sprawę, że skoro nadmierna ochrona nie była konieczna, gdy dziecko miało mniej lat, to i obecnie przejście z jednego stanu w drugi nie musi być dla dziecka czymś wielkim. Problemem może stać się dla dziesięciolatka doświadczenie pierwszego upokorzenia. Oto nagle dziecko spada z piedestału, na jaki je wyniesiono. Jest to mateńa bardzo delikatna - przedsmak zmagań z dorastaniem. Rodzic musi wytworzyć własny, subtelny sposób postępowania i uszanować starania dziesięciolatka próbującego zmierzyć się z dużo większym światem, pozwolić mu poruszać się bez trzymania za rękę. Coraz częściej dochodzi też do sytuacji, w których dziecko traktuje was jak obcych, nie zachowując relacji dziecko-rodzice. Właśnie wtedy zechcecie dowiedzieć się, co ono czuje i co myśli. Może też wydawać się wam, że hobby, niezmiernie istotna rzecz w tym wieku, staje się barierą między wami a waszym dzieckiem. Zajęcia takie jak gry komputerowe są sposobem na odizolowanie się od nawału spraw. stanowią odrębny świat, do którego nie należą dorośli - to przestrzeń, wewnątrz której nie istnieją swary, zmartwienia i kłopoty ... 

 

 

„Problemy wychowawcze w przedszkolu. Dziecko uzdolnione. Zaburzenia SI. Dziecko niecierpliwe. Nadpobudliwość psychoruchowa. Zachowania agresywne” : Praca zbiorowa

 

Książka podpowiada, jak nauczyciel przedszkola może twórczo i efektywnie pracować z dziećmi sprawiającymi trudności wychowawcze. Znajdują się tu odpowiedzi na pytania o pracę z dzieckiem utalentowanym czy niecierpliwym oraz dzieckiem z różnego rodzaju zaburzeniami jak np.;

-zaburzenia integracji sensorycznej

-nadpobudliwość psychoruchowa

-agresywne zachowania

 

 

Bezpiecznie przez życie czyli jak uczyć dziecko unikania zagrożeń, Dąbrowska Regina

 

Książka jest doskonałą pomocą dla wszystkich rodziców, którzy pragną wytłumaczyć swoim dzieciom zagrożenia współczesnego świata, ale nie bardzo wiedzą, jak to zrobić. Przedstawione zostały w niej najczęściej występujące sytuacje, które są niebezpieczne dla najmłodszych i mogą powodować utratę zdrowia, a nawet życia.

 

 

 

 

„Jak wykryć zaburzenia rozwojowe u dzieci i co dalej ?”, Mary Mountstephen

 

Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla rodziców, opiekunów i nauczycieli, którzy zajmują się dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. Warto po nią sięgnąć od razu, gdy zauważymy, że dziecko nie czyni postępów w nauce i rozwoju, gdy mamy podejrzenie, że mogą wystąpić zaburzenia rozwojowe. Jeśli chcemy dowiedzieć się, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy oraz jak możemy mu pomóc, ta lektura z pewnością jest w sam raz dla nas. Pozwoli ona spojrzeć przez chwilę na świat oczami dziecka, które ma problemy z dostosowaniem się do wymogów edukacyjnych i życia społecznego, pozwoli dostrzec, co dzieje się w jego wnętrzu i przede wszystkim w końcu umożliwi nam bardziej efektywne pomaganie. Materiał zawiera również wskazówki, gdzie należy się udać czy jakie badania wykonać, by znaleźć przyczynę problemów, a także konkretne metody obserwacji objawów. Przesłanie, jakie Mary Mountstephen chce nam  wraz z tą książką przekazać jest takie, że „można wiele zmienić, jeśli się wie, na co zwracać uwagę”. A lektura ta jest właśnie tym, co kieruje naszą uwagę we właściwe miejsce, dzięki czemu będziemy w stanie dostrzec dziecko bardziej adekwatnie, zrozumieć jego problemy, stawiać mu odpowiednie wymagania i zastosować odpowiednie środki zaradcze, a tym samym wspomóc jego proces rozwoju i edukacji.

 


Ostatnia aktualizacja: 2019-12-03